پنجشنبه 30 خرداد 1398   09:03:35
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:: پیوند ها ::
  • ارسال به دوستان
متن خبر

1397/6/31 شنبه

دومین مانور مدیریت شرایط اضطراری سال 97 در سایت مثلثی شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد با هدف آشنایی با نحوه مقابله با شرایط اضطراری برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی شرکت پازارگاد، این مانور که بر اساس سناریوی از پیش تعیین‌شده از ساعت 9:37 روز دوشنبه، بیست و ششم شهریورماه در محل سایت مثلثی با موضوع نشت گاز متان از جنوب سایت در کریدور 125 و با هدف شناخت و آشنایی با نحوه عملکرد در شرایط اضطراری ناشی از حوادث در حالی برگزار شد که برای نخستین بار چگونگی تخلیه سایت مثلثی از کارکنان حاضر در پاسخ به شرایط اضطراری ناشی از عوامل طبیعی و انسان‌ساخت مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گرفت.
  در این رزمایش که 5 مصدوم فرضی داشت، تیم‌های عملیاتی از واحدهای بهداشت و درمان، HSE، حراست و مجموعه مدیریت شرکت حضور داشتند و به‌صورت هم‌زمان اقدامات لازم را در خصوص هماهنگی کنترل نشتی، رقیق‌سازی گازهای تجمع یافته در سطح سایت مثلثی و تخلیه کارکنان انجام دادند.
  گفتنی است در پایان این مانور نیز در جلسه ارزیابی عملکرد که با حضور مدیران، مسئولان، عوامل اجرایی و ارزیابان مانور در سالن کنفرانس روابط عمومی برگزار شد، نقاط قوت و نقاط قابل‌بهبود شناسایی‌شده، مورد بررسی قرار گرفت و رضایتمندی از عملکرد و تحقق اهداف از پیش تعیین‌شده مورد تأیید قرار گرفت.
  بر اساس این گزارش، سناریوی این مانور به این شکل بود که در روز حادثه بوی شدید که منشأ آن نامشخص است موجب آزار کارکنان و افراد حاضر در سایت مثلثی می‌شود. موضوع از طریق حراست به اتاق کنترل آتش‌نشانی منتقل شده و واحد گشت HSE به محل اعزام می‌شود تا منشأ بوی نامطبوع مشخص شود. افزایش شدت گاز و تجمع آن سبب ایجاد سرگیجه، تهوع و سردرد شدید در بین برخی از کارکنان شده و درخواست حضور تیم امداد و نجات در محل می‌شود.
  در همین حین، نشت گاز متان در محل سایت از طریق دستگاه گازسنج مشخص و اعلام می‌شود که محدوده جنوبی سایت با گاز متان آلوده شده است و غلظت آن نزدیک به سطح LEL بوده و تجمع آن می‌تواند خطر انفجار را به دنبال داشته باشد. تیم فرماندهی حادثه جهت مدیریت حادثه تشکیل و تصمیم به تخلیه کارکنان با اولویت قسمت‌های جنوبی سایت می‌گیرد. نتایج بررسی‌های گشت HSE نشان می‌دهد خط لوله انتقال گاز خوراک در محدوده جنوبی سایت دچار نشتی شدید شده است که بنا به تصمیم تیم فرماندهی حادثه و کشیک ارشد شرکت، تمامی نفرات حاضر در سایت مثلثی تخلیه و به محل ایمن منتقل می‌شوند.
  از نکات چشمگیر این رزمایش می‌توان به حضور پررنگ و جدی مجموعه مدیریت واحدهای مختلف و کشیک ارشد شرکت، تخلیه تمامی کارکنان سایت مثلثی بدون در نظر گرفتن وظایف روزمره، مشارکت در انجام عملیات نجات و تخلیه مصدومان توسط واحد حراست، عملکرد چشمگیر واحد بهداشت و درمان در نجات مصدومان، همکاری مناسب شرکت‌های منطقه در تأمین آمبولانس‌های موردنیاز با در نظر گرفتن فاصله و حضور پررنگ روابط عمومی و عملکرد خوب در اطلاع‌رسانی و پوشش خبری و تصویری اشاره کرد.


 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


Powered By Sigma ITID.