شنبه 24 آذر 1397   14:33:39
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:: پیوند ها ::
  • ارسال به دوستان
خبر داخلی
متن خبر

1396/12/12 شنبه

مجلس شورای اسلامی و دولت آمادگی دارند تا با حمایت از سرمایه‌گذاران در صنعت پتروشیمی مسیر را برای تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع تکمیلی با هدف ایجاد شغل‌های جدید تسهیل کنند.
  به گزارش روابط عمومی شرکت پازارگاد، سکینه الماسی، نماینده مردم شهرستان‌های جم، کنگان، عسلویه و دیر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و اهمیت آن در اشتغال‌زایی اظهار کرد: منطقه عسلویه می‌تواند به دلیل دارا بودن زیرساخت‌های مطلوب محور توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی باشد.
متن کامل گفت‌وگو را در ادامه مطلب بخوانید.
  نقش‌آفرینی پتروشیمی‌ها در توسعه صنایع تکمیلی در منطقه عسلویه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
عسلویه و به‌طورکلی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می‌تواند با توجه به وجود قابلیت‌های موجود در مسیر تکمیل زنجیره ارزش مکانی مناسب برای توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی باشد.
خوشبختانه باید به این نکته اشاره کرد که بعد از برجام و گشایش‌هایی که ایجاد شد روند توسعه رو به رشدی که در منطقه به‌خصوص در صنعت پتروشیمی به وجود آمد جهشی مطلوب را تجربه کرد و امیدواریم همگام با رشد صنایع بالادستی پتروشیمی شاهد توسعه صنایع پایین‌دستی نیز باشیم که این فرایند می‌تواند زنجیره چرخه تولید را کامل کند و شغل‌هایی جدیدی را در سطح منطقه ایجاد کند.
  دیدگاه نمایندگان مردم در خانه ملت نسبت به توسعه صنعت پتروشیمی و لزوم تکمیل زنجیره ارزش چیست؟
مجلس این آمادگی را دارد که به شرکت‌های پتروشیمی در تکمیل زنجیره کمک کند و باید بر این نکته تأکید کرد که مجلس همواره برای برطرف کردن مشکلاتی که برای راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی صنعت پتروشیمی وجود دارد حمایت لازم را انجام خواهد داد.
بدون تردید اشتغال‌زایی و افزایش رفاه اجتماعی با تولیدی شدن طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند رشد یابد و باید از نیروهای بومی و کارآمد منطقه در طرح‌های توسعه‌ای بیش از گذشته استفاده کرد.
گفتنی است که هرچند کارکرد صنایع استان بوشهر به‌خصوص در بخش نفت و گاز در بسیاری زمینه‌ها برای کشور مثبت بوده اما در سطح محلی و منطقه‌ای تأثیر مثبت این رخداد همچنان ناقص است و نیازمند عزمی جدی برای توسعه متوازن و ایجاد شغل‌های جدید هستیم.
  حمایت مجلس از برنامه‌های «اقتصاد مقاومتی محور» پتروشیمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند عزمی ملی است و مجلس از برنامه‌های موجود برای تحقق این راهبرد حمایت می‌کند.
بخش‌های دولتی و غیردولتی باید با تمام توان خود وارد فضای کسب‌وکار شوند و با فعال شدن بخش عمرانی و تولید در کشور و همچنین گسترش صنایعی مانند پتروشیمی که ارزش‌افزوده مطلوبی دارند می‌توان جانی تازه به توسعه اقتصادی کشور ببخشد.
نفت و گاز و صنایع وابسته به آن از جمله مزیت‌های بسیار مهم ایران است، بنابراین باید از موهبت‌های موجود به نفع کشور بهره‌برداری کرد و در این مسیر پتروشیمی‌ها با توجه به کارکردهای تأثیرگذارشان می‌توانند بیش از گذشته نقش‌آفرین باشند.
صنعت پتروشیمی کشورمان در مناطق مختلف کشور از جمله منطقه عسلویه با اتکا به توان داخل در کنار سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قادر است بخش فراوانی از توسعه را محقق کند.
  برنامه ششم توسعه و نقش صنعت پتروشیمی در توسعه اقتصادی کشور در این برنامه دارای چه جایگاهی است؟
در برنامه ششم توسعه راهبردهای وزارت نفت به منظور توسعه صنعت پتروشیمی مورد تائید مجلس قرار گرفته است و از نظر قانونی مشکلی برای توسعه صنعت پتروشیمی وجود ندارد.
در چارچوب برنامه ششم توسعه اولویت‌های صنعت پتروشیمی تعیین شده است و امید است با توجه به حمایت‌های دولت و مجلس این صنعت بتواند برنامه‌های توسعه‌ای خود را برای افزایش تولید و رشد صادرات در کمترین زمان ممکن محقق کند.
مهم‌ترین اولویت صنعت پتروشیمی در دولت دوازدهم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و استفاده از ظرفیت‌های جدید در راه انتقال دانش فنی با هدف بهره‌مندی از فناوری‌های نوین در مسیر توسعه این صنعت ارزش‌آفرین است.
در این میان باید این نکته را مورد توجه قرار داد که با عزمی ملی و با هدف توسعه کشور و حرکت به سوی کاهش خام فروشی و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی باید دومین جهش در صنعت پتروشیمی رقم بخورد و در این مسیر همکاری دولت و مجلس اثربخش خواهد بود.
  آیا قوانین موجود برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی می‌تواند منجر به جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید شود؟
صنعت پتروشیمی از صنایع مادر کشور است که باید هم در بخش توسعه و هم صادرات توجه لازم به آن صورت گیرد و یکی از موضوعات مهم این است که منابع مالی لازم چه از طریق سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و چه شیوه‌های تأمین مالی دیگر موردتوجه واقع شود، قانون از سرمایه‌گذاری‌های جدید حمایت می‌کند ولی اگر نیاز به برخی بازنگری‌ها باشد آماده همکاری‌های لازم هستیم.
بهبود شرایط صنعت پتروشیمی کشور جدای از شرایط فضای کسب و کار در کشور نخواهد بود و طبیعی است که فراهم آوردن زمینه‌های مناسب برای تکمیل طرح‌های توسعه‌ای همچنین صادرات و کسب سهم از بازارهای صادراتی در توسعه این صنعت مؤثر خواهد بود و بدون تردید افزایش سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند منجر به تحول در این صنعت پیشرو شود.
سرمایه‌گذاران خارجی باید با شرایط تسهیل‌تر شده‌ای آنچه مسلم است این‌که سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی زمینه‌ساز رونق اشتغال است و صنعت پتروشیمی از جمله صنایع اشتغال‌زایی است که باید توجه لازم به سهم آن در ایجاد شغل‌های جدید به صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت گیرد.
یکی از مشکلاتی که پیش روی ما وجود دارد موضوع بیکاری است و تا سرمایه‌گذاری‌ها انجام نشود و بودجه‌ای برای انجام پروژه‌ها نباشد این مشکل برطرف نخواهد شد.
در بحث اشتغال و جذب نیروهای بومی، اکثر شرکت‌هایی که در منطقه فعالیت می‌کنند معتقدند که 50 درصد از نیروهایشان بومی است اما باید ببینیم تعریف ما از بومی چیست. اشتغال یک حق همگانی است و هر ایرانی باید یک شغل داشته باشد. قانون بالادستی ما برنامه ششم توسعه است که در آن ماده 47 را داریم که می‌گوید با توجه به شرایطی که وجود دارد که تمامی دستگاه‌های اجرایی ازجمله نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی موظف هستند که 50 درصد از کارکنانشان از نیروهای استانی و مجاور خود باشند و طی نامه‌ای از تاریخ 10 دی‌ماه از طریق وزیر نفت ابلاغ شده است. باید گفت که هر کسی زندگی در شهرهای بزرگ را رها می‌کند و در منطقه ساکن می‌شود بومی محسوب می‌شود چرا که از همه امکانات شهر خود دور شده است تا در این منطقه قدمی در راه توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان بردارد؛ اما ما شاهد هستیم که یکی از شرکت‌های بزرگ منطقه نزدیک به 100 نفر نیروی خدماتی و راننده‌ای را که احتیاج به سواد و مدرک هم ندارند، جذب کرده است که هیچ‌کدام از آن‌ها بومی منطقه نیستند.
  چه برنامه‌ای برای آموزش نیروهای بومی دارید؟
در خصوص آموزش افراد بومی جویای کار دوره‌های مختلفی را از دی‌ماه با کمک وزارت نفت و مسئولان محلی شروع کرده‌ایم تا افراد جویای کار مهارت‌های لازم را فرا بگیرند و تجربه لازم را برای کار در صنعت کسب کنند.
  نقش شرکت‌های پتروشیمی در توسعه متوازن منطقه و توجه به محیط پیرامونی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
شورای راهبردی شرکت‌های پتروشیمی منطقه پارس در راستای مسئولیت‌های اجتماعی در سال گذشته 15 میلیارد تومان را به این موضوع اختصاص داده‌اند که در سال جاری این مبلغ به 18 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. بیشترین همکاری و تعامل در بین شرکت‌های منطقه با محیط پیرامونی از طریق شرکت پازارگاد و مهندس صفائیان انجام شده است و به نظر من آقای صفائیان با توجه به کارهایی که انجام داده است از هر بومی، بومی‌تر است. دل‌بستگی آقای صفائیان نسبت به سه شهر عسلویه، کنگان و جم بیشتر از خیلی از افرادی است که خود بومی منطقه هستند و تنها کسی است که تعامل همه‌جانبه با محیط پیرامونی خود دارد و هر کاری که بتواند برای این منطقه انجام می‌دهد و امیدواریم این موضوع با همکاری، کمک و یاری بیشتر شرکت‌های پتروشیمی منطقه و حمایت‌های مالی‌شان از طریق شورای راهبردی روز به روز بیشتر شود.
گفتگو از بهروز رضیئی فر


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


Powered By Sigma ITID.